موقعیت و حدود جغرافیایی  شهرستان اسفراین

 
برابر آخرین تصمیم گیری هئیت دولت جمهوری اسلامی و ابلاغ وزارت کشور در نیمه اول سال 1383 خراسان بزرگ به سه استان بشرح خراسان رضوی ـ خراسان شمالی ـ خراسان جنوبی تقسیم شده که شهرستان اسفراین در این تقسیم بندی جدید جزو خراسان شمالی قرار گرفته است مرکزیت خراسان شمالی نیز شهر بجنورد تعیین شده است .

 
شهرستان اسفراین در جنوب و جنوب شرقی با وسعت 5019 کیلو متر مربع  ، بین مدار جغرافیای36,34َ تا 37,18َ عرض شمالی از خط استوا و 56,53َ تا 58,08َ طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است .
 
این شهرستان در دامنة جنوبی کوههای آلاداغ و جنوب و غرب کوه شاه جهان قرار گرفته است. از شمال به شهرستانهای بجنورد و شیروان ، از جنوب و جنوب غربی به شهرستان سبزوار و جوین ، از شرق به شهرستانهای قوچان و سبزوار و از غرب به شهرستان بجنورد و جاجرم محدود است و ارتفاع آن در بلندترین نقطه 32-3 متر (قله شاه جهان ) و در پست ترین نقطه حدودد 1000 متر (خروجی دشت آبادی سرخ چشمه ) از سطح دریا می باشد .

 
تا قبل از سال 1369 همسایه شرقی اسفراین ، شهرستانهای قوچان و نیشابور بودند . دراین سال آن قسمت ازنیشابور که با اسفراین هم مرز بود به شهرستان سبزوار داده شد و در نتیجه شهرستان سبزوار با اسفراین هم مرز شد .

مرکز شهرستان ،« شهر اسفراین» است که  بر سر راه بجنورد – سبزوار قرار گرفته است . ارتفاع از سطح دریا 1260 متر می باشد . 
شهر اسفراین از شمال به ارتفاعات شور یا سیاه خانه که از انشعابات بینالود است ، از جنوب به روستای های کوشکی و جوشقان و فرطان تازه و کهنه از شرق به اراضی نوشیروان و کوه شاه جهان و از غرب به روستای های کبوترخانه و برج محدود می شود . شیب عمومی شهر از شمال به جنوب کاهش می یابد و در قسمتهای جنوبی شهر شیب ملایم می شود .


این شهرستان دارای دو بخش به نام های مرکزی  ، بام و صفی آباد است که دارای دو نقطه شهری به نام های شهر اسفراین  و  شهر صفی آباد و هفت  دهستان  که  5 دهستان آن از بخش مرکزی : آذری ، دامنکوه ، روئین ، زرق آباد و میلانلو  -- 2 دهستان آن از بخش بام و صفی آباد : بام ، صفی آباد می باشد  .

جمعیت این منطقه طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390،  127هزار و 012 نفر گزارش شده که از این عده 60372هزار نفر در شهراسفراین ، 3527 هزار نفر در شهر صفی آباد و بقیه در روستاها ساکن  هستند .


 
. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
Link group not found.

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی